ul.Osadnicza 2e, 63-700 Krotoszyn
gdzie
Jaką farbę wybrać do malowania ścian?  (3)

Jaką farbę wybrać do malowania ścian? (3)

Kiedyś istniała złota zasada mówiąca, że nie można nakładać lepszej farby na gorszą. W tej chwili jest ona nieaktualna. Produkty obecnie dostępne prezentują zupełnie inną jakość. Teraz można wybierać spośród wszystkich farb do wnętrz dostępnych na rynku. Należy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem farby do określonego pomieszczenia i jej własnościami aplikacyjnymi.

Jak dobrać rodzaj farby malarskiej

Trzeba brać pod uwagę to, co chcesz pomalować i jaki uzyskać efekt końcowy. Na opakowaniu jest zwykle napisane, jakie podłoża można malować daną farbą. Niemal wszystkie farby można nakładać na podłoża wcześniej niemalowane, czyli tynki tradycyjne, podłoża gipsowe, płyty gipsowo-kartonowe, szpachle, beton, cegłę, oraz wcześniej malowane farbami do wnętrz rozpuszczalnymi w wodzie oraz nierozpuszczalnymi w wodzie (olejnymi). Na rynku są też farby, które naniesiesz bez trudu na różne rodzaje tapet oraz okładziny malarskie, a nawet metal (stal, żeliwo, metale nieżelazne) i tworzywa sztuczne. Ale musi być to wyraźnie określone na puszce lub w karcie technicznej wyrobu. Zastosowanie farby na podłoża inne niż rekomendowane, na przykład pomalowanie powierzchni metalowej lub ramy okiennej farbą dyspersyjną – emulsyjną do ścian i sufitów wiąże się z uzyskaniem w większości przypadków słabszych efektów dekoracyjnych oraz ochronnych.

Próbniki farb

Dobrze jest kupić niewielki próbnik lub małe opakowanie farby i na własnych ścianach sprawdzić jej jakość, kolor oraz rodzaj powłoki. Jeśli na próbę pomalujesz dwukrotnie niewielki kawałek ściany i powstanie ładna powłoka w równym odcieniu, to znaczy, że farba dobrze kryje. To pozwoli szybko uzyskać pożądany efekt i ograniczyć koszt malowania. Zrobienie próby w domu ma sens także dlatego, że tylko wtedy zobaczysz prawdziwy odcień farby. Pigment inaczej oświetlony w różnych miejscach będzie odmiennie odbijał światło. Wtedy również właściwie ocenisz jej stopień połysku i zdecydujesz, czy ci odpowiada. Jednak nie zawsze możesz to zrobić i wtedy musisz umieć rozszyfrować opis farby podany na opakowaniu.