Czym się różni gładź gipsowa od tynków gipsowych? (2)

Gips to siarczan wapnia – zdrowy, naturalny surowiec wykorzystywany jako składnik suchych mieszanek, z których powstają zaprawy tynkarskie do układania na mokro, czyli tynk lub gładź gipsowa. Tradycyjnie wydobywa się go z ziemi, ale może być też pozyskiwany w procesie odsiarczania fabrycznych spalin (gips syntetyczny – REA). 

Tynki i gładzie gipsowe szybko chłoną wilgoć, dlatego nie nadają się do pomieszczeń o utrzymującej się wilgotności powietrza powyżej 70%. Takie stężenie nie ma miejsca w normalnych domowych warunkach, np. w kuchni. Tynki te także szybko wysychają – po nałożeniu schną ok. 2 tygodni, czyli szybciej niż cementowe. Dzięki tym właściwościom mogą chłonąć nadmiar wilgoci i oddawać ją, gdy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho. Dobrze też kumulują ciepło. Proces ich nakładania na podłoże wymaga staranności i dobrej organizacji pracy, bo czas wysychania i twardnienia jest krótki. Trzeba też uważać, aby nie zetknąć ich ze stalą niezabezpieczoną przed rdzą.

  • Gładź gipsowa. Służy do wykańczania nowych ścian oraz do szybkiego i taniego odnawiania starych tynków. Nanosi się ją na ściany z prefabrykatów betonowych i keramzytobetonowych lub na równe ściany ceramiczne oraz silikatowe murowane na pełną spoinę. Nie nadaje się natomiast do pokrywania ścian z betonu komórkowego (mogą powstać spękania).
  • Gipsowe tynki cienkowarstwowe. To produkt pośredni między tynkiem a gładzią polecany do wykańczania ścian z prefabrykatów betonowych o gładkiej powierzchni oraz do renowacji porysowanych i chropowatych starych tynków dobrze trzymających się muru.
  • Gipsowe tynki akustyczne (tak zwane dźwiękochłonne). Pochłaniają fale dźwiękowe i redukują pogłos, szczególnie w zakresie średnich i wysokich częstotliwości. Nie są tak skuteczne jak izolacja akustyczna z wełny mineralnej, ale łatwiejsze do wykonania. Po ułożeniu mają fakturę przypominającą wyglądem tynk baranek. Gipsowe tynki lekkie. W tych mieszankach znajduje się perlit, który zmniejsza ich gęstość objętościową i ułatwia obróbkę masy. Mają dobrą przyczepność, nadają się więc na sufity i słabe podłoża.
24 April, 2016

Czym się różni gładź gipsowa od tynków gipsowych? (2)

Gips to siarczan wapnia – zdrowy, naturalny surowiec wykorzystywany jako składnik suchych mieszanek, z których powstają zaprawy tynkarskie do układania na mokro, czyli tynk lub gładź gipsowa. Tradycyjnie wydobywa się go z ziemi, ale może być też pozyskiwany w procesie odsiarczania fabrycznych spalin (gips syntetyczny – REA). 
24 April, 2016

Remont ścian wewnętrznych (2)

Ściany brudzą się i niszczeją stopniowo. Nie przeszkadza to nam dopóty, dopóki nie zauważymy, że zaczęły szpecić nasze wnętrza. Wtedy pora na decyzję o remoncie ścian wewnętrznych. Planując odnawianie ścian, myślimy zazwyczaj o ich malowaniu lub tapetowaniu, tymczasem niekiedy okazuje się też, że wymagają one przedtem uciążliwego skrobania i naprawy tynków, a więc zakresu prac dużo większego niż przewidywaliśmy.
24 April, 2016

Jak prawidłowo wykonać fundament? (2)

Fundament to podstawa każdego domu i jego najbardziej obciążona część. Aby skutecznie pełnił swoją rolę, musi być dopasowany do przewidywanych obciążeń. Jak prawidłowo wykonać fundament i na co zwracać uwagę? Obliczając parametry fundamentu, pod uwagę bierze się wielkość budynku, szczególnie liczbę kondygnacji, technologię budowy i rodzaj użytych materiałów. Ale to nie wszystko. Bardzo wiele zależy też od gruntu na działce.
24 April, 2016

Rodzaje farb malarskich (2)

Farby do wnętrz są opisywane za pomocą wielu parametrów, takich jak: gęstość, lepkość, stopień roztarcia, czas schnięcia, przyczepność, krycie, twardość, stopień połysku, grubość powłoki, największy rozmiar ziarna (granulacja), odporność na szorowanie na mokro, współczynnik kontrastu (zdolność krycia) systemów powłokowych białych i o jasnym odcieniu barwy, współczynnik przenikania pary wodnej. 
24 April, 2016

Jaką farbę wybrać do malowania ścian? (2)

Kiedyś istniała złota zasada mówiąca, że nie można nakładać lepszej farby na gorszą. W tej chwili jest ona nieaktualna. Produkty obecnie dostępne prezentują zupełnie inną jakość. Teraz można wybierać spośród wszystkich farb do wnętrz dostępnych na rynku. Należy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem farby do określonego pomieszczenia i jej własnościami aplikacyjnymi.
24 April, 2016

Jak przygotować podłoże pod tynkowanie? (2)

Ściany, które chcemy pokryć tynkiem gipsowym, powinny być proste i gładkie. Zaprawę wystającą ze spoin trzeba skuć młotkiem murarskim. Jeśli podczas remontu okazuje się, że istniejące tynki są słabe, należy je usunąć i całą powierzchnię bardzo dokładnie oczyścić. 

©2016 CENTRUM BUDOWLANE BANASZAK. All Rights Reserved.
ul.Osadnicza 2e ( dodatkowy wjazd od ul.Kobylińska 10a ),63-700 Krotoszyn,
tel. 513-056-250 , e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

project: pawelkrol.it        

Please publish modules in offcanvas position.