Jaką farbę wybrać do malowania ścian? (2)

Kiedyś istniała złota zasada mówiąca, że nie można nakładać lepszej farby na gorszą. W tej chwili jest ona nieaktualna. Produkty obecnie dostępne prezentują zupełnie inną jakość. Teraz można wybierać spośród wszystkich farb do wnętrz dostępnych na rynku. Należy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem farby do określonego pomieszczenia i jej własnościami aplikacyjnymi.

Jak dobrać rodzaj farby malarskiej

Trzeba brać pod uwagę to, co chcesz pomalować i jaki uzyskać efekt końcowy. Na opakowaniu jest zwykle napisane, jakie podłoża można malować daną farbą. Niemal wszystkie farby można nakładać na podłoża wcześniej niemalowane, czyli tynki tradycyjne, podłoża gipsowe, płyty gipsowo-kartonowe, szpachle, beton, cegłę, oraz wcześniej malowane farbami do wnętrz rozpuszczalnymi w wodzie oraz nierozpuszczalnymi w wodzie (olejnymi). Na rynku są też farby, które naniesiesz bez trudu na różne rodzaje tapet oraz okładziny malarskie, a nawet metal (stal, żeliwo, metale nieżelazne) i tworzywa sztuczne. Ale musi być to wyraźnie określone na puszce lub w karcie technicznej wyrobu. Zastosowanie farby na podłoża inne niż rekomendowane, na przykład pomalowanie powierzchni metalowej lub ramy okiennej farbą dyspersyjną – emulsyjną do ścian i sufitów wiąże się z uzyskaniem w większości przypadków słabszych efektów dekoracyjnych oraz ochronnych.

Próbniki farb

Dobrze jest kupić niewielki próbnik lub małe opakowanie farby i na własnych ścianach sprawdzić jej jakość, kolor oraz rodzaj powłoki. Jeśli na próbę pomalujesz dwukrotnie niewielki kawałek ściany i powstanie ładna powłoka w równym odcieniu, to znaczy, że farba dobrze kryje. To pozwoli szybko uzyskać pożądany efekt i ograniczyć koszt malowania. Zrobienie próby w domu ma sens także dlatego, że tylko wtedy zobaczysz prawdziwy odcień farby. Pigment inaczej oświetlony w różnych miejscach będzie odmiennie odbijał światło. Wtedy również właściwie ocenisz jej stopień połysku i zdecydujesz, czy ci odpowiada. Jednak nie zawsze możesz to zrobić i wtedy musisz umieć rozszyfrować opis farby podany na opakowaniu.

24 April, 2016

Czym się różni gładź gipsowa od tynków gipsowych? (2)

Gips to siarczan wapnia – zdrowy, naturalny surowiec wykorzystywany jako składnik suchych mieszanek, z których powstają zaprawy tynkarskie do układania na mokro, czyli tynk lub gładź gipsowa. Tradycyjnie wydobywa się go z ziemi, ale może być też pozyskiwany w procesie odsiarczania fabrycznych spalin (gips syntetyczny – REA). 
24 April, 2016

Remont ścian wewnętrznych (2)

Ściany brudzą się i niszczeją stopniowo. Nie przeszkadza to nam dopóty, dopóki nie zauważymy, że zaczęły szpecić nasze wnętrza. Wtedy pora na decyzję o remoncie ścian wewnętrznych. Planując odnawianie ścian, myślimy zazwyczaj o ich malowaniu lub tapetowaniu, tymczasem niekiedy okazuje się też, że wymagają one przedtem uciążliwego skrobania i naprawy tynków, a więc zakresu prac dużo większego niż przewidywaliśmy.
24 April, 2016

Jak prawidłowo wykonać fundament? (2)

Fundament to podstawa każdego domu i jego najbardziej obciążona część. Aby skutecznie pełnił swoją rolę, musi być dopasowany do przewidywanych obciążeń. Jak prawidłowo wykonać fundament i na co zwracać uwagę? Obliczając parametry fundamentu, pod uwagę bierze się wielkość budynku, szczególnie liczbę kondygnacji, technologię budowy i rodzaj użytych materiałów. Ale to nie wszystko. Bardzo wiele zależy też od gruntu na działce.
24 April, 2016

Rodzaje farb malarskich (2)

Farby do wnętrz są opisywane za pomocą wielu parametrów, takich jak: gęstość, lepkość, stopień roztarcia, czas schnięcia, przyczepność, krycie, twardość, stopień połysku, grubość powłoki, największy rozmiar ziarna (granulacja), odporność na szorowanie na mokro, współczynnik kontrastu (zdolność krycia) systemów powłokowych białych i o jasnym odcieniu barwy, współczynnik przenikania pary wodnej. 
24 April, 2016

Jaką farbę wybrać do malowania ścian? (2)

Kiedyś istniała złota zasada mówiąca, że nie można nakładać lepszej farby na gorszą. W tej chwili jest ona nieaktualna. Produkty obecnie dostępne prezentują zupełnie inną jakość. Teraz można wybierać spośród wszystkich farb do wnętrz dostępnych na rynku. Należy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem farby do określonego pomieszczenia i jej własnościami aplikacyjnymi.
24 April, 2016

Jak przygotować podłoże pod tynkowanie? (2)

Ściany, które chcemy pokryć tynkiem gipsowym, powinny być proste i gładkie. Zaprawę wystającą ze spoin trzeba skuć młotkiem murarskim. Jeśli podczas remontu okazuje się, że istniejące tynki są słabe, należy je usunąć i całą powierzchnię bardzo dokładnie oczyścić. 

©2016 CENTRUM BUDOWLANE BANASZAK. All Rights Reserved.
ul.Osadnicza 2e ( dodatkowy wjazd od ul.Kobylińska 10a ),63-700 Krotoszyn,
tel. 513-056-250 , e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

project: pawelkrol.it        

Please publish modules in offcanvas position.